Pripremio: Igor Pavlović
Rusija XXI veka je zemlja razlika, sa bogatim kulturno-istorijskim nasleđem. Za 15 godina koliko sam ja živeo tamo, dogodile su se mnoge promene, kako u državi tako i u načinu na koji ljudi razmišljaju. Važno je razumeti da je razlika između života u Moskvi i Peterburgu i bilo kog grada na istoku zemlje, bio u pitanju Sibir ili Daleki istok, veća nego razlika između bilo koja dva grada u Srbiji ili EU, to je jednostavno uslovljeno geografijom i lošom infrastrukturom.
Moskva je megapolis od 12 milona ljudi, zapravo 16 miliona, ako se broji moskovska oblast. To je finansijski i trgovinski centar Rusije, gde su se izmešali Rusi, Tatari, Kavkazci, emigranti iz država bivšeg SSSR i različiti stranci sa Zapada i Istoka, a po najnovijim procenama i oko 150 hiljada bivših Jugoslovena. Moskva je drugi grad po količini milijardera na svetu, ulazi u 10 gradova najskupljih za život, ali istovremeno obara rekorde u količini beskućnika i nezbrinute dece.
Moskovski “city” biznis centar |
Tipičan prizor na ulici |
Pored mnogobrojnih turističkih atrakcija, treba naravno izdvojiti čuveni metro, koji iako više nije najveći na svetu i dalje ima bogato uređene stanice, neverovatne gužve i vozove koji dolaze na svaka 2 minuta.
Stanica metroa u centu grada |
Reklama nije zaobišla metro |
Peterburg je malo drugačija priča - to je grad sa posebnom atmosferom i prelepim istorijskim centrom. Mozda Moskva ima Kremlj i Baljšoj teatar, ali za razliku od glavnog grada, ovde je za vreme komunizma očuvano vise spomenika i starih kuća, koje i stvaraju njegov neponovljiv izgled. Ako kojim slučajem svratite do bivšeg Lenjingrada, najbolje bi bilo da to bude za vreme belih noći , jer leti osim razilaženja mostova takođe možete videti i stotine prelepih fontana u sklopu carskih dvoraca i gradskih trgova.
Fontane u Petergofu |
Zimski dvorac i krstarica Aurora su sada muzeji, a nekada mesta gde se odigravala istorija, ceo centar grada kao da je zastao u onom mometnu pre oktobarske revolucije. To je jedan neshvatljiv osećaj, koji treba doživeti posetivši severnu prestonicu Rusije.
U mojoj priči o najvećoj državi sveta nema baš puno mesta za kavijar, medvede, balalajke i cirkuse . Ti stereotipi zapravo I nemaju veze sa savremenom Rusijom. Od raspada Sovjetskog Saveza do 2011 godine mnoge krize su potresle rusku federaciju, ali su tu bili i periodi uspona i stabilnosti. Šta god da se dešavalo, uvek se pričalo da se problemi prevazilaze snagom “ruskog duha”, što zapravo i jeste najveći ruski mit. Oktobarska revolucija je ubila rusku dušu: spalila ikone Andreja Rubljeva, zvona sa crkava pretopila u oružije, ubila ili oterala u emigraciju velike pisce i pesnike. Tragična sudbina i smrt Marine Cvetajeve i Sergeja Jesenjina, disidenstvo Solženicina i Pasternaka nenadoknadiv su gubitak za rusku kulturu, a velika je ironija što se Nabokov proslavio kao američki, a ne ruski pisac – jer najpoznatija dela je napisao u emigraciji.
Marina Cvetajeva |
Aleksandar Isajević Solženicin |
Veliki intelektualni potencijal nestao je tokom XX veka u progonima posle građanskog rata i u GULAG-u za vreme Staljinovog režima, a i tokom devedesetih godina kada su najbolji naučnici otišli trbuhom za kruhom. Ali nije sve izgubljeno za veliki ruski narod, jer zajedno sa Solženicinim vraćaju se i prihvataju iskonske vrednosti i hriščanska tradicija, koje krče put ka novoj duhovnosti.
Lep tekstic. Predlažem da se pročita, ako ne cela zbirka, onda barem "Luče Novog Jerusalima" od Borislava Pekića. On je ovu priču posvetio upravo Aleksandru I. Solženicinu.
ОдговориИзбришиSazeto i informativno... U kratkim crtama dobro predstavljene karakteristike Rusije... hvala Igoru :)
ОдговориИзбриши